Elektronika k fotonásobiči

s ovládáním pomocí osobního počítače

      V rámci projektu YAPMARE jsme vyvinuli jednotku elektroniky pro vyhodnocování signálu z fotonásobiče (PMT). Jednotka obsahuje všechny potřebné napájecí zdroje včetně programovatelného zdroje vysokého napětí, předzesilovač a pulsní tvarovací zesilovač s programovatelným ziskem (PGA). Kromě analogového výstupu poskytuje zařízení rovněž pulsní signál z amplitudového diskriminátoru. Oba uvedené výstupy slouží pro připojení k mnohokanálovému analyzátoru (MCA).

      Zařízení je osazeno jednočipovým mikropočítačem  AT89C2051, který slouží k ovládání zdroje vysokého napětí pro fotonásobič, k řízení zisku a k monitorování hodnoty vysokého napětí. Na řídící desce je rovněž připraven konektor pro čidlo teploty měřící hlavy. Ke komunikaci se zařízením je použita volitelně standardní sériová linka RS-232C nebo rozhraní USB. Jako součást zařízení byly též vyvinuty ovládací programy pro MS-DOS a MS Windows.
 
 

Elektronika pro fotonásobič
Elektronika pro PMT

2EL Computer s.r.o., Bezručova 788, 511 23 Turnov, CZ, Tel./fax: +420-481 321 889, Tel.: +420-481 440 417, e-mail: cerny@2elcomp.cz